Pozyskiwanie dofinansowania na własny biznes

Pozyskanie dofinansowania na działalność gospodarcząRealizacja nawet najlepszych pomysłów w kwestii założenia firmy musi zostać poparta odpowiednim zapleczem finansowym. W roku 2018 nie brakuje możliwości na pozyskanie pieniędzy na pierwszy biznes.

Może to jest dla wielu osób nieprawdopodobne i banalne, ale pieniądze "leżą na ulicy" wystarczy po nie sięgnąć. Eksperci zgodnie twierdzą, że nie brak jest środków dla nowych firm, ale brak jest wartościowych pomysłów. Jednak człowiek przedsiębiorczy to ten, który chętnie podejmuje się różnych inicjatyw i potrafi znaleźć sposób na ich realizację. Do dyspozycji mamy kilka wariantów na pozyskanie funduszy:

  • kredyt na działalność gospodarczą,
  • dotacje z UE i PUP,
  • oszczędzanie,
  • Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości,
  • znalezienie wspólnika,
  • finansowanie społeczne,
  • pożyczka od rodziny.

Nie wszystkie powyższe możliwości są dostępne dla każdego nowego przedsiębiorcy. Najlepiej, aby uzyskane pieniądze były bezzwrotne oraz, aby ewentualne raty i odsetki nie obciążały zbytnio budżetu firmy. Oczywiście najlepiej, aby były one zaoszczędzone, ale nie zawsze się to udaje.

Kapitał na rozpoczęcie działalności gospodarczej można pozyskać z Powiatowego Urzędu Pracy. W tym przypadku o dofinansowanie może być nieco trudniej niż na początku roku. Zwykle to na z początkiem roku Urzędy Pracy deklarują pomoc dla osób chcących założyć pieniądze, w zależności od Urzędu oferują do dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Środki te mogą zostać między innymi przeznaczone na towar, reklamę czy też sprzęt. Aby ubiegać się o to dofinansowanie musisz mieć status osoby bezrobotnej. Wniosek należy złożyć urzędowi właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Po otrzymaniu dotacji wnioskodawca zobowiązany jest do prowadzenia działalności przez okres dwunastu miesięcy.

Jeśli nie polski urząd to może Unia? Zdecydowanie korzystniejszą alternatywą na pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie działalności są dotacje z Unii Europejskiej. Nieważne jaką dziedziną zajmuje się wnioskodawca oraz, z którego końca Polski jest. Co istotne, środki pozyskane z UE, podobnie jak z Urzędu Pracy są bezzwrotne. Wysokość dofinansowania zależna jest od statusu danego przedsiębiorstwa oraz regionu w jakim zlokalizowana będzie inwestycja - może ona wynosić od 25% do 80%. Jest to najczęściej stosowana metoda na pozyskanie środków przez polskich przedsiębiorców.

Z kolei kredyt na rozpoczęcie działalności to sposób najprostszy (pomijając oszczędności czy też pożyczkę od rodziny). Tego typu przedsięwzięcie jest opłacalne, wtedy, gdy wiemy, że szybko oraz bez problemów będziemy mogli oddać pożyczone pieniądze.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to dość nowy sposób, ale niezwykle korzystny dla przedsiębiorcy. Innym mało kosztownym sposobem jest znalezienie wspólnika.

Dzięki odpowiedniemu kapitałowi możemy wyróżnić się wśród konkurencji oraz zdobyć stabilną pozycję na rynku. Jak widać są możliwości, aby pieniądze na takie działania uzyskać.

Obecnie na rynku można odnaleźć szeroki wachlarz produktów ułatwiających rozpoczęcie działalności. Pamiętaj, że firma, która nie potrzebuje żadnych pieniędzy na rozwój to utopia w dzisiejszych czasach. Bez pieniędzy nie można efektywnie działać, aby biznes prężnie się rozwijał niezbędne są śmiałe inwestycje!

Publikacja została przygotowana we współpracy z Niezależnym Doradcą Kredytowym Tomasz Wostal - doradztwo kredytowe i finansowe

Komentarze