Jakie nieruchomości pod inwestycje wybrać? Nieruchomości pod wynajem: kawalerka, apartament czy lokal usługowy?

ApartamentNieruchomości to popularna forma inwestycji, na którą decyduje się coraz więcej zamożnych Polaków. Pozwala to na całkiem spore dodatkowe źródło dochodu, pod warunkiem, że nabyta nieruchomość będzie generowała duży zysk, na co wpływ ma np. lokalizacja, ale i standard danego lokum. Jakie więc nieruchomości najlepiej wybrać pod inwestycje? Co bardziej się opłaci - kupić kawalerkę, apartament czy może lokal usługowy?

Jak szukać nieruchomości pod inwestycje?

Pomysłów na znalezienie nieruchomości, z której można zrobić formę inwestycji, jest całkiem sporo. Najczęściej mówi się o mieszkaniach na wynajem, apartamentowcach, lokalach usługowych, a nawet miejscach postojowych, np. w okolicach dużych lotnisk. Wybierając więc lokum, które ma na siebie zarabiać, warto kierować się atrakcyjną lokalizacją, która przyciągnie przyszłych wynajmujących. Nieruchomości pod inwestycje wygodnie jest szukać wśród ogłoszeń na sprzedajemy.pl. W tym serwisie można znaleźć mieszkania, domy, grunty, lokale użytkowe, a nawet garaże czy miejsca parkingowe.

Mieszkania pod wynajem

Najpopularniejszą formą inwestycji jest kupowanie mieszkań na wynajem. W każdym mieście zazwyczaj jest zapotrzebowanie na takie nieruchomości, dotyczy to zarówno wynajmu krótko-, jak i długoterminowego. Szukając takiego mieszkania na wynajem warto zastanowić się nad grupą docelową. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nieruchomość będzie przeznaczona dla studentów czy raczej rodzin z dziećmi. Od tego zależy lokalizacja wybieranego mieszkania, ale i jego metraż.

Najczęściej wynajmowane są kawalerki, które są dobrze skomunikowane z centrum. Na nie największe zapotrzebowanie jest wśród singli i par. Studenci natomiast szukają mieszkań o większym metrażu, by móc dzielić koszty na więcej osób. Dobrze by było, gdyby były one położone w pobliżu uczelni. Rodziny z dziećmi również szukają większych mieszkań, zazwyczaj 2- lub 3-pokojowych. Ważne by okolica nieruchomości była bezpieczna i znajdowała się niedaleko szkoły, sklepów, placów zabaw itp. Nastawiając się więc na wynajem nieruchomości należy wziąć pod uwagę to, kto będzie tam mieszkał. Mając już ustaloną grupę docelową łatwiej będzie zdecydować, w jakiej lokalizacji szukać mieszkania i jak ono ma być duże.

Apartamenty pod inwestycje

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się również apartamenty, szczególnie te znajdujące się na ostatnich piętrach wieżowców. Decydując się na taką formę inwestycji, należy liczyć się z tym, że potrzebny będzie dużo większy kapitał niż w przypadku zakupu np. kawalerek pod wynajem. Bywa, że apartamenty to koszt nawet kilku milionów złotych. Najpopularniejsze są nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach. Najczęściej są to centra wielkich miast, głównie Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Wrocławia. W cenie są także apartamenty z widokiem na morze lub góry. One są zazwyczaj najdroższe, ale też nie brakuje na nie chętnych.

W apartamentach istotny jest również standard. Najemcy zwykle szukają nieruchomości pod wynajem, które są już urządzone i to na wysokim poziomie. Dlatego kupując apartament, który jest jedynie wykończony, należy zadbać o aranżację pomieszczeń, która przyciągnie szybko chętnych.

Inwestycje w nieruchomości komercyjne

Nie tylko nieruchomości mieszkaniowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Ci bardziej doświadczeni inwestują również w nieruchomości komercyjne, takie jak lokale usługowe, apartamenty hotelowe, biurowce, a nawet centra handlowe. Taka inwestycja wiąże się jednak z lokowaniem ogromnego kapitału, który będzie się zwracać z czasem. Z pewnością zysk będzie większy niż w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkaniowych, jednak trudniejsze może być pozyskanie najemców.

W ostatnich latach szczególnie popularne stało się inwestowanie w magazyny. Zawsze znajdą się chętni, którzy będą musieli ulokować gdzieś swoje produkty. W tym przypadku również istotna jest lokalizacja. Najlepiej jeśli magazyny będą znajdowały się w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych lub położone będą na obrzeżach wielkich miast, jak Warszawa, Łódź czy Kraków.

Inwestowanie w magazyny staje się coraz lepiej opłacalne. Wiele firm, zamiast tracić pieniądze na budowę nieruchomości, woli ją wynająć na dłuższy czas. Często inwestor dostaje więc zapłatę za kilka miesięcy z góry, co od razu przynosi konkretny zysk. Oczywiście znalezienie najemcy na dłużej wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Dużo łatwiej wynająć mieszkanie czy nawet apartament. Z tego względu decyzja o zainwestowaniu w magazyn powinna być dobrze przemyślana. Wpływ na powodzenie takiej inwestycji na pewno będzie miała atrakcyjna dla przedsiębiorców lokalizacja, jak i standard czy korzystne warunki umowy.

Komentarze